IT-meetups in Tallinn (in English)

Year: 2013

Devclub #019 kokkuvõtte

17.ndal jaanuaril toimus täiesti legendaarne Devclub. Esimest korda Devclubi ajaloos sain mina Heldin ja ka Ita osaleda Devclubis nii, et me saime pea kõigest aru ning lõime ka koodikeerutamises kaasa. Ütleme nii, et seda ikka iga sajand ei juhtu 🙂

Aga et kogu lugu ära rääkida alustame algusest: noad, terad ja graveerimine. Esimene esineja oli Viljo Marrandi, kes just nendel teemadel rääkis. Ma ei oska kohe öelda, et  kui paljude hobiks see tulevikus saab aga midagi kasulikku ja uut sai igaüks. Vähemasti teab nüüd iga kohal olija, kelle poole pöörduda, kui oleks vaja nülgimisnuga või graveeringut oma uuele iPhonele. Lisaks lubas Viljo õige pea Devclubi uuesti esinema tulla aga siis juba uue teemaga.

Peale mõnusat kohvipausi nagu nad meil alati on istusime nagu tublid koolilapsed kunagi kahekaupa lauataha. Uustulnukad (need, kes koodi kirjutamisest tuhkagi ei teadnud) said valida endale pinginaabrid, kes olid aga tõelised ässad. Minu uus pinginaaber Jarmo istus esimeses reas ning me alustasime Erik Jõgi antud ülesande lahendamist kasutades Rubyt. Koodi vaadates vangutas Jarmo pead ja ütles ainult, et nii jubedat asja poel ta ammu näinud. Mina vaatasin koodi ja mõtlesin, et minu arust on kõik nagu puhas silmailu. IFid jooksid kenasti rida reana deagonaalis üle ekraani moodustades mustreid, mis oleks igale sallikudujalegi uhkuseks. Kuna Jarmo oma pearaputamist jätkas siis palusn ka ennast kurssi viia, mis selles koodis siis nii hirmsat on. Mida seal siis üldse jamasti polnud? Igatahes alustasime mõndade testidega ja siis asusime ka koodi ennast muutma. Samal ajal tuli aga nina ülesandes näpuga järge ajada, mis siis üldse teha vaja on. Mis ma siis õppisin: Et Ruby oli päris lihtne aru saada, kui Jarmo oli mõningad asjad lühidalt ära tutvustanud. Tuleb panna ilusaid nimesid, et nii kood kui ka testid oleksid aru saadavad. Testid peakski olema kommentaarid. Teste tuleb kogu aeg uuesti jooksma panna. 

Aga kõige sellega kaasneb ka suur oht – you may get addicted. Ärge öelge, et teid pole hoiatatud 🙂

*Ita Urban ja Heldin Rikk

Devclub #019 17. jaanuaril

Tervitus!

Uuel aastal jätkame DevClubis uue hooga ja eeskätt püüame rohkem rõhku panna tehnilistele teemadele. Otsa teeb 17. jaanuaril lahti Viljo Marrandi (Skype), kes päeval töötab sys adminina, aga vabal hetkel tegeleb nugade valmistamise ning graveerimisega:

Vahelduseks virtuaalsete asjade tegemisele, on hea teha ka midagi füüsilist. Päris oma kätega. Variante selleks on palju ja erinevaid, üks suhteliselt vähelevinud neist on käsigraveerimine. Sellest ning terariistadest ma räägingi.

Pärast Viljot viib Erik Jõgi (Codeborne) läbi koodikirjutamise õpitoa nimega Code Kata:

Muusikud, näitlejad ja sportlased harjutavad, et kontserdil, etendusel või võistlusel hästi hakkama saada. Sama võiks ka progejad teha. Selle asemel, et õppida klientide poolt tellitud koodi kirjutades, võiks õppida sellise koodi peal, mille võib hiljem ära visata. Mille viletsa kvaliteedi pärast ei pea ööund kaotama.

Ühte idamaiste võistluskunstide harjutuste gruppi nimetadakse katadeks. Sama termin on võetud kasutusele ka progejate harjutuste jaoks. Code Kata on lühike harjutus, mille eesmärk on õppida, kuidas paremini koodi kirjutada. Katal ei ole õiget vastust, oluline on protsess lahenduse leidmiseks.

Võtame devclub-is ette ka ühe kata. Võtame aga sellise kata, kus ei alustata mitte nullist vaid on juba olemas üsna halvasti kirjutatud kood. Meie ülesanne on sellele koodile lisada uut äriloogikat. Aga veendumaks, et muudatusi tehes varasem loogika katki ei läheks, oleks mõistlik mõned testid kirjutada. Need aitavad ka koodist paremini aru saada. Ja kui testid on olemas, siis muudab üks hea progeja koodi paremini loetavamaks.

Kata annab võimaluse õppida ühiktestide (unit test) kirjutamist, koodi korrastamist (refactoring) ning heameelega suunaks ma teid seda tegema paarikaupa. See on hea võimalus proovida paarisprogemist.

Ma üritan leida võimalikult paljudes keeltes ette valmistatud lähteülesande, et erinevate keelte kasutajad leiaksid endale sobiva. Nii on võimalus arendada oma oskusi omale juba tuttavas keeles, et seda efektiivsemalt teha või hoopis õppida mõnda uut keelt (näiteks paaris kellegagi, kes seda keelt juba tunneb).

Minu soovitus on teha katat paaris, aga kui see teile täiesti vastuvõetamatu tundub, siis loomulikult võib seda ka üksinda teha (või kolmekesi). Leiame kohapeal kõigile soovijatele paarilise.

Kellel vähegi võimalik, võtke kaasa laptop, kus on valmis teile sobiv arenduskeskkond. Aga kui seda võimalust ei ole, siis tule ikka – küll me leiame paarilise.  

Seega, pange vaim ja läpakas valmis ja tulge kohale, sest et sellises asjas iga päev kaasa lüüa ei saa 🙂

Kohtumiseni 17. jaanuaril kell 19.00 Oru hotellis!

Page 3 of 3

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén