IT-meetups in Tallinn (in English)

Year: 2012 Page 5 of 7

Devclub #014 kohtumine tulekul!

Tähelepanu-tähelepanu! Järgmine DevClub toimub juba 3. juulil. Esinejad ja teemad avalikustame järgnevate nädalate jooksul. Seniks vaadake eelmiste kohtumiste videoid, et suvekuumus teid enne järgmist kohtumist kuskile loodusesse ära ei meelitaks 🙂

Devclub #013 Kokkuvõte

Seekordne DevClub oli natuke kaldu MS platvormide ja arendusvahendite poole. Hea vaheldus! Rõõm oli näha, et neid teemasid kuulama oli tulnud päris palju inimesi, keda polnud varem DevClubis näinudki. Ühtlasi võib järeldada, et DevClub on silma jäänud paljudele ja oodatakse lihtsalt huvipakkuvat materjali. See on ainult hea – tahaks aga näha, et kasvaks ka kogukond, ehk nende nägude arv, keda iga kord võib kindla peale kohata teemadest sõltumata.

Esimesena kõneles Henn Sarv, kes rääkis Microsofti pilveplatvorm Windows Azure’ist. Ühelt poolt on tegu tuttavate mõistetega, kui vähegi PaaS ja IaaS kontseptsiooni ja teenustega kursis oled. Teisalt oli huvitav näha, kuidas Microsoft tänu oma platvormide suhtelisele ühtsusele on selle käepäraseks tervikuks sidunud, ehk nagu ikka, on kõikide asjade tegemiseks ainult üks ja õige viis, kuid see on sulle kandikul kätte toodud. Hennu ettekanne oli seekord natuke ühtlasem ja informatiivsem kui eelmisel korral, Azure’i-huvilistel tasub video läbi kapata. Kurioosseks tõsiasjaks, mis vast kusagil Redmondis Azure’i-arhitekte luksuma pani, oli Hennu avastus, et Azure’i saab ära kasutada isikliku VPNina oma erinevate tööjaamade ja serverite vahel 🙂

Teisena esines Tan Silliksaar Windows 8 ja Windows Phone 8 jaoks arendamise teemal. Tema muhe eestimehelik esinemismaneer ja teema vaieldamatu tundmine panid kuulama ja jälgima. Tan oli ette valmistanud paar ilmekat näidet nii telefoni kui tavalise arvuti jaoks, mis olid just parajalt (vähe)tehnilised ka inimese jaoks, keda mõisted DLL ja MFC võiks panna hirmust pagema. Tan ei paistnud ülemäära kannatavat ka fanboyismi all, ja nii jäi tema ettekandest asjalik ja sisukas mulje.

Skype iOS arendusmeeskonna hiljutine juht Tero Hurskainen, kolmas esineja, oli õhtu tõeline nael. Väga huvitav oli kuulata meest, kelle kogemustepagasisse kuuluvad külaskäigud Apple’isse tõsise partnerina, aga ka jahedad soovitused stiilis “stop what you’re doing”. Terol on iOS platvormile rakenduste tootmisel, pakendamisel, Apple’i kontrollmehhanismide edukal läbimisel ja nende AppStore’i ülespanekul kahtlemata vägevad teadmised. Kui neid lihtsas keeles ja vahetult esitada, on publikut lihtne lummata ja igav ei hakanud hilisest tunnist hoolimata ilmselt kellelgi. Tero rääkis lisaks otsestele kogemustele päris hästi ka oma nägemusest Apple’i filosoofia kohta. Kindlasti tasub kahe jalgpallimatši vahel üle vaadata video Tero esinemisest!

Alvar Lumberg
Codeborne
Well-crafted software

VIDEO: Windows Azure – mis ta on ja kuidas teda süüa – Henn Sarv

VIDEO: Windows Phone ja Windows 8 arendus – Tan Silliksaar

VIDEO: Kuidas lihtsamini Apple’i App Store’i jõuda – Tero Hurskainen

Esinemisjärjekord Devclub #013 kohtumisel

Selline on neljapäevase kohtumise esinemisjärjekord:

Henn Sarv teemaga “Windows Azure – mis ta on ja kuidas teda süüa”
Tan Silliksaar teemaga “Windows Phone ja Windows 8 arendus”
Tero Hurskainen teemaga “Kuidas lihtsamini Apple’i App Store’i jõuda – mõned õppetunnid Skype for iOS’i tarnimise kogemusest”

Kohtumiseni Oru hotellis!

Devclub #013 kohtumine 7.juunil

Tervitus!

Kauaoodatud DevClub XIII kohtumine leiab aset 7.juunil, kell 19.00 Oru hotellis. Seekordne kohtumine on teemade poolest kirev kui rähni kuub, seega leiavad loodetavasti kõik midagi, mis huvi pakub:

Henn Sarv, kes ilmselt lähemalt tutvustamist ei vajagi, astub üles teemaga “Windows Azure – mis ta on ja kuidas teda süüa”. Juttu tuleb Azuri põhilistest osadest ja tükkidest:

·         Azuri üldine põhimõte ja kasutus ja mõisted
·         SQL Azure
·         Azure Storage
·         App Serverid ja rakendused Azuris
·         Võrk rakendusserverite ja võimalusel „kontoriserverite“ vahel
·         Muud asjad
Henn on ka varem DevClubis üles astunud, väike videomeenutus eelmisest korrast asub SIIN.

Endine Skype arendusjuht, Tero Hurskainen, kes hetkel töötab konsultandina Scrum.ee tiimis, räägib teemal “Kuidas lihtsamini Apple’i App Store’i jõuda – mõned õppetunnid Skype for iOS’i tarnimise kogemusest”. Apple’i App Store on rangelt kontrollitud valdkond ning Tero, endine Skype for iOS’i arendusjuht, jagab oma kogemusi Apple’iga töötamisest.

Tero tegi ka viimasel Agile Saturday’l ettekande ning pälvis publikult väga positiivse vastuvõtu.

Kolmandaks astub üles Microsofti MVP Tan Silliksaar, kes räägib teemal “Windows Phone ja Windows 8 arendus”. Vaatame, mida on vaja, et kirjutada programme WP ja W8 jaoks ning kuidas see käib. Ja mis on SkyDrive? Heidame pilgu elusate klotside maailma ja teeme miskit valmis ka.

Novot, selline see kava seekord on, kellel vähegi veel enne suurt suve mahti, on oodatud kuulama ja kaasa mõtlema.

Kohtumiseni 7.juunil!

Meie sponsorid otsivad uusi inimesi

Hei, kui oled mõelnud JUNIOR BUSINESS INTELLIGENCE ANALYST ametikohale, siis üks meie sponsoritest, IGT, otsib just sind 🙂 Täpsemalt saad kuulutusega tutvuda siin: http://www.cv.ee/ja/igt/junior-business-analyst-d277423.html

Devclub #012 kokkuvõte by Erik Jõgi

Esimese ettekade tegid Allan ja Kairi Statistikaametist. Juttu oli rahvaloenduse taga olnud tarkvarast (ja veidi ka riistvarast). Põgusa ülevaate järel Statistikaameti üldisest tegevusest (mis tundus, et kuulajatele väga põnev ei olnud ;-)), jõudsid nad asja juurde ning rääkisid nii tarkvara loomisest kui ka selle reaalsest toimimisest loenduse käigus. Üks huvitav nüanss minu jaoks oli see, et kuigi projekt sai alguse üle 6 aasta tagasi, siis arvasid tegijad ise, et kui oleks suudetud fookust ühel projektil hoida, siis oleks parem tulemus valminud varem. See kinnitab vana tõde, et tegele ühe asjaga korraga – siis tuleb parem tulemus. Kuigi projekti kritiseeriti mitmel korral oma kehva kasutajaliidese pärast (mina kaasaarvatud), siis selgus, et algfaasis olid isegi UX eksperdid nõuga juures olnud.

Teine minu jaoks üllatav info oli see, et sama rakendus, millega sai üle loetud 62% Eesti elanikest, läheb kasutusse ka oluliselt väiksemamastaabiliste küsitluste läbiviimisel. Palju vaeva läkski sellesse, et rakendus oleks universaalne erinevate küsitluste jaoks. Statistikat oli ka palju – kes tahab täpsemalt teada vaadaku video üle. Minule hakkas kõige rohkem silma päevaste kasutajate arvu graafikul üsna viimastel päevadel toimunud peak, kus oli peaaegu 160 000 kasutajat päevas. See on märkimisväärne arv ning ma ei usu, et Eestis paljud sellise koormusega edukalt hakkama saaksid – nagu Statistikaamet sai. Suure üllatusena tuli fakt, et Statistikaamet on oma tarkvara loonud LGPL litsentsiga – seega peaks meil kõigil olema võimalik näha, kuidas selline põnev tarkvara tehtud on. Saatsin juba Allanile kirja, et seda lähtekoodi saada – loodame, et see mul ka õnnestub 🙂

Vaheajal oli vähemalt üheks põnevaks jututeemaks kõigi kokkukogutud andmete kaitse, mis vähemalt Statistikaameti väitel on mõnusalt paranoiliste ja professionaalsete administraatorite kontrolli all.

Järgmisena astus ette Taavi, kellel oma sõnul juhtus lapsepõlves õnnetus ja nüüd progeb ta hobi korras kõigis keeltes mis vähegi saab. Kõigist põnevatest keeltest oli ta välja valinud Erlangi, mis tema hinnagul on oluliselt alahinnatud ning kui rohkem infosüsteeme oleks selles kirjuatatud, siis ei oleks meil probleeme downtime-iga. Erlang on tolerantne nii riistvara kui tarkvara vigade suhtes ning töötavat süsteemi on võimalik vabalt “jooksu pealt” uuendada. Ja nii mitmes masinas korraga. Ehk siis tundub kui ideaalne lahendus olukorras, kus Moore seadus on lakanud toimimast (vähemalt mõnede arvamuste kohaselt). Kuuldavasti on osa Facebook Chat-ist kirjutatud Erlangis ning paljud muud suured tegijad on seda edukalt kasutanud. Üks ettevõtte olevat Erlangiga süsteemil saavutanud isegi “nine nines availability” ehk 99.9999999%. Levinud keeltest erineb Erlang päris palju – tsükleid ei ole ja muutujate väärtusi muuta ei saa ja täisarvudel ei ole pikkuse piirangut. Ning mitmes keeles saad sa kirjutada nii: 16#cafe + 32#sugar. Punkt lause lõpus on oluline – see on sama, mis semikoolon Javas või C-s. Lahe – inimkeeles lõppevad ka ju laused punktiga ;-). [Muide – selle avaldise vastus on 30411865.] Erlangis kirjutatud lihtsa andmebaasiserveri kood mahub ühele slaidilie ära. (Kuigi – tagareast lugemiseks jäi sel juhul kiri veidi väikeseks.) Kokkuvõtteks soovitas Taavi kõigil proovida Erlangit ning mina kavatsen kindlasti tema soovitust järgida.

Viimasena oli kavas The Open-Source Codeborne Show. Andrei ja Anton demonsteerisid edukalt, kuidas keerulisi süsteeme on võimalik elegantse ja lihtsa fassaadi taha ära peita nii, et nende kasutamine ei tekita igakordselt peavalu. MobiiliID on lahe asi ning loodetavasti võimaldab Codeborne pakutud teek selle kasutamiselevõttu veel enamatel veebisaitidel. Progejana oli mul nauditav vaadata ettekannet, kus enamus ajast oli fookus reaalsel koodil IDE-s, mitte slaididel. Clean Code ja Automated Testing on Codebornes au sees ning seda ka edukalt näidati. Teemaks olid head praktikad kuidas teste kirjutada ning pakutud avatud teek Seleniumi peale teeb testide kirjutamise veel lihtsamaks. Julgen kinnitada, sest olen seda ise proovinud 😉

Erik Jõgi
Codeborne, Well-crafted software

VIDEO: Rahva ja eluruumide loendus 2011 – Kairi Kallas ja Allan Randlepp

Page 5 of 7

Powered by WordPress & Theme by Anders Norén